Ankieta

Facebook
Dodaj Usuń
Turystyka

Wieś Mezowo położona jest w gminie Kartuzy w odległości około 6 km od Kartuz, od południa wieś opiera się o linię kolejową Gdynia-Kościerzyna i rzekę Radunię, od północy z kolei ogranicza ją linia kolejowa Kartuzy-Pruszcz Gdański, od wschodu i od zachodu wieś otaczają lasy.

Historycznie wieś nazywała się Wadzino. Wadzino usytuowane było na północno-zachodnim brzegu jeziora Mezowskiego, charakteryzowało się zwartą zabudową z czerwonej cegły. Niestety dawna zabudowa wsi została zniszczona prawdopodobnie w 1454 roku przez Krzyżaków, tak więc do dzisiaj nie zachowała się ani jedna historyczna budowla, a w miejscu dawnej osady są obecnie pola.

Przez ostatnie dziesięciolecia Mezowo było wsią o charakterze typowo rolniczym, jednakże w ostatnich latach charakter wsi przesuwa się coraz wyraźniej w stronę siedliskowo-letniskowego. Pomimo tego, iż ciągle niebagatelną część krajobrazu wsi stanowią pola, łąki i gospodarstwa rolne to z roku na rok coraz wyraźniej widać ludzi zwabionych urokami mezowskich krajobrazów, którzy odwiedzają wieś aby tutaj wypocząć, a część z nich postanawia się tutaj osiedlić na stałe.

Największym walorem krajobrazowym Mezowa są bez wątpienia trzy jeziora. Dwa mniejsze: Szczyczno i Okunkowo, oraz jedno większe najczęściej nazywane Mezowskim, podczas gdy prawdziwa jego nazwa to Włodno. Czasami spotkać się można z nazwą jezioro Małe Mezowskie lub Mezowskie Małe, co wydaje się dość humorystyczną nazwą w stosunku do największego jeziora w okolicy.

Pomimo, iż są tutaj aż trzy jeziora to każde z osobna wyróżnia się własnym unikalnym klimatem i własnym niepowtarzalnym pięknem.

 Każde jezioro można obejść dookoła, chociaż nieraz wymaga to odrobiny samozaparcia.

Jezioro Szczyczno ma powierzchnię 7,06 ha. Z południowo-zachodniej strony przylegają do niego tak zwane lasy kartuskie z pobliskim rezerwatem przyrody „Stare Modrzewie” o wielkości 4,85 ha , którego głównym walorem przyrodniczym jest stanowisko modrzewia europejskiego w wieku ok. 200 lat na siedlisku kwaśnej buczyny i grądu. Od strony północnej i wschodniej do jeziora dochodzą łąki i pola. Brzegiem jeziora wiedzie niebieski szlak turystyczny widoczny na mapce powyżej, który oczywiście jest również oznaczony w terenie. Szlak ten prowadzi z Sopotu do Kartuz poprzez Żukowo i „Jar Raduni”.

JSzczytno_łąki_wokół_jpg.jpg  JSzczytno_niebieski_szlak_jpg.jpg  JSzczytno_pomost_jpg.jpg  JSzczytno_strona_północna_jpg.jpg  JSzczytno_strona_wschodnia_jpg.jpg

Jezioro Okunkowo ma powierzchnię 8,64 ha. Od północy i zachodu jezioro otoczone jest zabudową mieszkalno-letniskową. Resztę linii brzegowej jeziora stanowią łąki i pola uprawne.

Okunkowo_strona_północna_jpg.jpg  Okunkowo_strona_zachodnia_jpg.jpg

Jezioro Włodno (Mezowskie) ma powierzchnię 41,46 ha, a jego głębokość dochodzi do 12 metrów. Wymiary jeziora to 1,48 km × 0,13 - 0,27 km. Dno jeziora jest bardzo zróżnicowane, można spotkać łagodne zejścia od brzegu w toń jeziora jak również bardzo strome uskoki, gdzie jeden krok równa się zwiększeniu głębokości o pół metra. Jezioro to otoczone jest pierścieniem drzew z nielicznymi tylko przerwami. Na jeziorze znajduje się malownicza wyspa wyróżniająca je spośród innych okolicznych jezior. Wielkość jeziora powoduje, że trasa dookoła niego jest idealna na spacery, nie za długa i nie za krótka. Dodatkowo spacer naokoło jeziora może przebiegać w przynajmniej dwóch wariantach – w całości ścieżką biegnącą praktycznie samym brzegiem jeziora, lub na pewnym odcinku ulicą Jeziorną dla tych, którzy nie lubią poruszania się po półdzikim terenie.

JMezowskie.jpg  JMezowskie_aktywny_wypoczynek_jpg.jpg  JMezowskie_widok_na_południe_jpg.jpg  JMezowskie_widok_na_północny_zachód_jpg.jpg  JMezowskie_widok_na_wyspę_jpg.jpg   JMezowskie_zachód_jpg.jpg

W związku z tym, że właściciel rok rocznie zarybia jezioro ma ono bardzo wiele do zaoferowania licznie zjeżdżającym tutaj wędkarzom. W jeziorze występują ryby takie jak szczupak, okoń, sandacz, węgorz, lin, leszcz, płoć, sieja, sielawa, karp, a nawet wyłowiono kilka sumów.

Mezowskie jeziora kuszą turystów ciepłą wodą, a wędkarzy bogactwem ryb. Wybierając się nad nasze jeziora każdy turysta powinien wiedzieć, że zarówno same jeziora jak i teren je otaczający są własnością prywatną i każdą formę spędzania nad nimi czasu, poza kąpielą i opalaniem należy skonsultować z właścicielami.

 Wszystkie zdjęcia są własnością ich autorów i nie mogą być wykorzystywane bez ich zgody.

Wróć