Ankieta

Facebook
Dodaj Usuń
Aktualności

ks_Witold_Bierut_min.jpg KS. KANONIK WITOKD BIERUT 1941-2015 - WSPOMNIENIE 

Ksiądz Witold Bierut urodził się 12 września 1941 roku w Kosinie (woj.lubelskie). Jego matka Stanisława zajmowała się domem, ojciec Ludwik prowadził gospodarstwo rolne oraz pracował jako cieśla. Państwo Bierutowie mieli czworo dzieci:Wiitolda, Albinę, Aleksandra i Marię. W czasie okupacj  musieli opuscić rodzinna miejscowośc i przenieść się do Śliwin, miejscowości położonej w okolicach Pelplina.

Po przeprowadzce nastoletni Witold rozpoczał jedenasta klasę w liceum w Tczewie. W 1959 roku zaczął uczeszczać do Seminarium Duchownego w Pelplinie. 6 czerwca 1965 roku otrzymał swięcenia kapłańskie, swoją mszę prymicyjną odprawił w Lubiszewie. Pierwszą parafią księdza była parafia Borzyszkowy, w której przebywał kilka lat. Następnie spędził krótki czas w parafiach Wąbrzeźno, Gdynia - Obłuże oraz Jabłonowo. Jako wikariusz najdłużej pracował w parafi w Zukowie - przez 10 lat.

W roku 1981 w Niedzielę Palmową, w domu Państwa Kruszyńskich, powstał pomysł założenia parafii Borowo. Na poczętku wybudowano kaplicę, w której 24 grudnia 1981 roku ks. Witold Bierut odprawił pierwszą uroczystą pasterkę. W 1985 roku jako proboszcz parafii pw Chrystusa Króla Wszechświata rozpoczął budowę kościoła. Mimo trudnych czasów, dzięki ogromnemu zaangażowaniu księdza, udało się w 1994 roku wznieść kosciół. Jego wnętrze sukcesywnie ozdabiane było mozaiką, dlatego dzisiaj nazywany jest kaszubską Rawenną.

W 1997 roku ksiądz Witold Bierut otrzymał tytuł Kanonika Kapituły Kolegiackiej Kartuskiej.

Do końca swojego życia był oddany swojej parafii, w której pracował przez 33 lata.

 

Wróć